Rozwój dostępnych danych, łączności, analityki, interakcji człowiek-maszyna i ulepszenia w robotyce charakteryzują czwartą rewolucję przemysłową. Fala zmian cyfrowych, która rozpoczęła się w połowie 2010 roku, nie wykazuje oznak spowolnienia, a producenci muszą wykorzystać wszystko, co ma do zaoferowania Przemysł 4.0, aby pozostać konkurencyjnymi.
Technologia informacyjna (IT) wpływa na procesy w zasadniczy sposób, ponieważ granice między IT a technologią operacyjną (OT) zacierają się. OT jest reprezentowany przez sprzęt na hali produkcyjnej – urządzenia wykonujące rzeczywistą pracę. W wielu przypadkach te urządzenia są już zautomatyzowane, ale często w sposób fragmentaryczny i odizolowany, tak że tylko kilka maszyn wpływających na określoną część procesu jest zintegrowanych i komunikuje się. Dzięki Przemysłowi 4.0 wszystkie maszyny, systemy sterowania i systemy informatyczne będą połączone poziomo i pionowo w całej organizacji, współpracując w celu optymalizacji procesów i wydajności.
Połączone hale produkcyjne pozwalają firmom monitorować sprzęt i maszyny, śledząc ich statusy w dowolnym momencie. Wykorzystanie danych dostępnych z ich maszyn oznacza, że producenci mogą poprawić wydajność, pomóc w zapobieganiu awariom zasobów i podejmować decyzje w oparciu o fakty, które w przeciwnym razie mogłyby być pozostawione domysłom.
W obliczu rewolucji cyfrowej
Chociaż postrzegane są bariery utrudniające pełne wdrożenie Przemysłu 4.0, takie jak koszty, wiedza pracowników i czas, firma Videojet pomaga producentom wykorzystać łączność ich systemów drukowania, etykietowania i znakowania laserowego z ideologią “urodzonej cyfrowości”. Drukarki Videojet generują dwa zestawy danych: dane operacyjne odnoszące się do wymagań drukarki oraz dane procesowe opisujące to, co dzieje się na linii produkcyjnej.
Łączność Wi-Fi umożliwia cyfrowym drukarkom i laserom Videojet łatwe łączenie się z wewnętrznymi sieciami producenta bez konieczności stosowania lub okablowania. Wbudowane połączenia komórkowe, o ile są dostępne, komunikują się między chmurą Videojet a drukarką i eliminują konieczność korzystania z własnej infrastruktury informatycznej producenta. Drukarki Videojet z obsługą sieci komórkowej są wyposażone w karty e-SIM, dzięki czemu drukarka wybiera operatora o najlepszym dostępnym sygnale komórkowym w danym regionie.
W jednym z zakładów produkcyjnych klient firmy Videojet z całego serca przyjął filozofię “Born Digital” i połączył swoją flotę drukarek Videojet w sieć, co zaowocowało wyeliminowaniem błędów w kodowaniu daty w zakładzie. Ponieważ wszystkie dane dotyczące znakowania produktów są teraz centralnie kontrolowane, operatorzy mogą po prostu zeskanować zlecenie pracy, a system przesyła odpowiednią datę do każdej drukarki. Witryna jest teraz wykorzystywana jako latarnia morska “jak wygląda dobro” dla nowych dostawców dla firmy.
Dane na poziomie drukarki
Dzięki najnowszym rozwiązaniom firmy Videojet kierownicy fabryk mogą śledzić prędkość produkcji, liczbę błędów i wydajność sprzętu z niezrównaną precyzją. Na przykład zaawansowana drukarka atramentowa Videojet 1880 + do ciągłego druku atramentowego (CIJ) jest wyposażona w 53 czujniki, które monitorują procesy w czasie rzeczywistym. Czujniki śledzą wydajność drukarki i śledzą sekwencję zdarzeń w celu wykrycia potencjalnych usterek.
Dzięki monitorowaniu kilku podzespołów rozwiązywanie problemów z drukarką Videojet 1880 + jest szybkie i dokładne. Na przykład, jeśli prędkość obrotowa pompy spadła i odnotowuje wyższą niż zwykle temperaturę roboczą, przyczyną może być zablokowanie dopływu powietrza chłodzącego. Odczytując dane z wielu czujników, maszyna może samodzielnie zdiagnozować i zasugerować kroki potrzebne do rozwiązania problemu. Celem jest ograniczenie głównych przyczyn nieplanowanych przestojów drukarki.
Oczywiście czas pracy bez przestojów ma kluczowe znaczenie dla rentowności każdej firmy. Podczas gdy naprawy awaryjne są kosztowne, większe szkody w wynikach finansowych mogą być spowodowane nieoczekiwanym czasem, w którym zasób nie działa i nie przyczynia się do produkcji. Przedłużające się przestoje mogą mieć długoterminowy wpływ na relacje z klientami, jeśli prowadzą do opóźnień lub niezrealizowanych zamówień. Korzystając z funkcji konserwacji zapobiegawczej drukarki, można ograniczyć liczbę napraw awaryjnych lub ich uniknąć.
Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami w branży:
Dane na poziomie linii i lokalizacji
Wykorzystując drukarki i lasery jako serwery proxy, użytkownicy mogą uzyskać dostęp do danych i raportów, które wykraczają poza dane operacyjne drukarki lub lasera, diagnostykę i sterowanie maszyną. Możliwy jest wgląd w dane produkcyjne na wielu liniach, a także wydajność poszczególnych linii w określone dni, zmiany i serie produkcyjne. Prognozy dotyczące zarówno bieżącej, jak i najlepszej wydajności pomagają określić, czy produkcja jest zgodna z założeniami, a wskaźnik OEE można śledzić w ujęciu godzinowym przez całą zmianę. Użytkownicy mogą wyodrębniać kluczowe dane bezpośrednio do własnych systemów, co ułatwia tworzenie pulpitów nawigacyjnych i integrację z istniejącymi systemami utrzymania ruchu.
Wprowadzanie ulepszeń w przyszłości
Za zgodą klientów firma Videojet gromadzi anonimowe dane analityczne dotyczące swojej populacji drukarek, aby wyciągać wnioski na podstawie różnych warunków pracy. Informacje te są wykorzystywane zarówno do poprawy niezawodności sprzętu drukarki, jak i dostarczania danych dotyczących wydajności, które mogą pomóc w zapobieganiu nieplanowanym przestojom przy użyciu narzędzi analitycznych i sztucznej inteligencji (AI).
Łączność w maszynach do kodowania i znakowania to nie tylko usprawnienie gromadzenia danych i podejmowania decyzji, ale także katalizator fundamentalnej zmiany w sposobie, w jaki producenci wchodzą w interakcje ze swoimi procesami produkcyjnymi. Wraz z ewolucją krajobrazu produkcyjnego przyszłość obiecuje nie tylko szybsze linie produkcyjne, ale także inteligentniejsze i bardziej zrównoważone procesy produkcyjne.