Lasery światłowodowe i UV

Porównanie technologii znakowania laserem światłowodowym i UV

Znakowanie laserowe stało się techniką druku bezkontaktowego, która jest w stanie grawerować wysokiej jakości kody kreskowe 1D, kody 2D, w tym QR i GS1 DataMatrix, wiele wierszy tekstu, numery partii, kody partii, logo i inne na różnych produktach. Proces ten nie tylko zapewnia podstawowe informacje o produkcie i identyfikację za pomocą trwałych kodów, ale może również pomóc w zapewnieniu identyfikowalności. Lasery różnią się mocą wyjściową, aby zaspokoić potrzeby różnych podłoży i zastosowań. Do najczęściej stosowanych w przemyśle należą lasery światłowodowe i UV – oba opierają się na technologii ciała stałego.

Lasery na ciele stałym różnią się od laserów CO2 i innych laserów gazowych przede wszystkim tym, że wykorzystują ciało stałe jako aktywne medium laserowe, takie jak kryształ lub światłowód, zamiast gazu lub mieszaniny gazów. Lasery na ciele stałym, w tym lasery światłowodowe i UV, są znane ze swojej wydajności i jakości w znakowaniu różnych materiałów, które stanowią wyzwanie dla laserów CO2, takich jak metal i elastyczna folia.

Dzisiejsze lasery światłowodowe przeznaczone do znakowania produktów mogą pochwalić się średnią żywotnością źródła do 100 000 godzin. Są szczególnie dobre w znakowaniu kodów i innych informacji na wytrzymałych materiałach o dużej gęstości, takich jak metal i twarde lub ciemne tworzywa sztuczne. Dzięki temu nadają się do znakowania części, pakowanych towarów konsumpcyjnych (CPG), rur wytłaczanych i farmaceutyków. Lasery światłowodowe mogą nadążyć za wymagającymi harmonogramami produkcji i zapewnić wysoki poziom kontrastu kodu. Gama laserów światłowodowych firmy Videojet obejmuje modele, które mogą znakować z prędkością do 2 000 znaków na sekundę, w zależności od rozmiaru głowicy znakującej i podłoża. Oferują doskonały rozkład wiązki i mogą utrzymywać wysoką jakość kodów w ramach użytecznej głębi ostrości. Wiązki laserowe o zwiększonej głębi ostrości oferują producentom korzyści płynące z kodowania produktów przy minimalnych obawach o ponowne ustawienie ostrości lasera lub niespójne rozmieszczenie produktu.

Elementy metalowe

Podczas znakowania na metalowych puszkach i częściach lasery światłowodowe są często używane do grawerowania lub wyżarzania. Wyżarzanie tworzy kontrast poprzez zastosowanie miejscowego ciepła, które prowadzi do utleniania. Lasery światłowodowe mogą również usuwać materiał, aby uzyskać kontrast znaku. W przypadku niektórych materiałów, takich jak stal nierdzewna, można uzyskać różne kolory, manipulując parametrami lasera, takimi jak częstotliwość impulsów. Ta wszechstronność jest szczególnie korzystna w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym do śledzenia części. Chociaż lasery UV nie są w stanie osiągnąć zmian koloru laserów światłowodowych, mogą wykonywać proste grawerowanie na wielu powierzchniach metalowych.

Plastik

W przypadku niektórych tworzyw sztucznych lasery światłowodowe powodują “pienienie się” materiału i tworzenie kontrastu poprzez tworzenie się pęcherzyków powietrza lub gazu. Na innych powierzchniach z tworzywa sztucznego można osiągnąć zmianę koloru.

Jeśli chodzi o znakowanie na plastikowych butelkach i częściach plastikowych, lasery UV oferują inny mechanizm. Mogą wywoływać reakcję fotochemiczną przy minimalnej emisji dymu i oparów i są idealne do znakowania na polietylenie o dużej gęstości (HDPE), polietylenie o niskiej gęstości (LDPE) i materiałach z włókien syntetycznych. Nowe i innowacyjne lasery, takie jak laser UV Videojet 7920, doskonale nadają się również do znakowania na elastycznych foliach i materiałach o zwiększonym potencjale recyklingu, takich jak monomateriały.

Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami w branży:

Szkło

Lasery UV, które mają kluczowe znaczenie dla integralności produktu i są idealne do walki z podróbkami, doskonale nadają się do znakowania na szkle bez powodowania łuszczenia lub mikropęknięć. Lasery światłowodowe generalnie nie nadają się do znakowania na szkle w operacjach pakowania lub produkcji, ponieważ szkło nie zaabsorbuje długości fali lasera światłowodowego.

Integracja

Porównując lasery światłowodowe i UV, należy wziąć pod uwagę specyficzne wymagania aplikacji i środowiska produkcyjnego, w którym są zainstalowane. Obie technologie laserowe są oferowane w modelach o różnych rozmiarach i orientacjach głowic znakujących, aby dostosować się do wielu zastosowań i ograniczeń przestrzennych. Lasery światłowodowe mają jedne z najszerszych dostępnych pól znakowania, co pozwala na znakowanie większej ilości tekstu oraz większych kodów kreskowych i grafiki w jednym przejściu. Innowacje, takie jak technologia Videojet SmartFocus™, dostępna z laserem UV Videojet 7920, umożliwiają znakowanie produktów o różnych rozmiarach w tym samym polu znakowania i automatycznie dostosowują odległość ogniskową lasera po skonfigurowaniu zadania.

Oznaczenia wytwarzane zarówno przez lasery światłowodowe, jak i UV niezmiennie spełniają wymagania jakościowe dotyczące optymalnej czytelności systemu wizyjnego. Podczas gdy lasery światłowodowe doskonale nadają się do materiałów o dużej gęstości i zastosowań wymagających szybkiego znakowania i głębokiego kontrastu, lasery UV są idealne do wrażliwych materiałów, w których pożądane jest minimalne zastosowanie ciepła. Wybór między laserami światłowodowymi i UV powinien opierać się na specyficznych wymaganiach środowiska produkcyjnego, materiałach, które mają być znakowane, oraz testach z próbkami. Aby pomóc w doborze lasera, firma Videojet posiada najnowocześniejsze laboratoria pobierania próbek w pięciu lokalizacjach na całym świecie, aby replikować aplikacje klientów firmy Videojet i testować jakość kodu w zmiennych warunkach rzeczywistych.