Znakowanie słodyczy i wyrobów cukierniczych – najlepsze praktyki branżowe

Rozumiemy wyjątkowe wyzwania związane z liniami produkcyjnymi stojące przed producentami słodyczy i wyrobów cukierniczych. Od zarządzania wieloma różnymi typami opakowań do znakowania małych ruchomych obiektów w środowisku z lotnymi cząsteczkami cukru — najważniejsze są integralność produktu, jakość i prędkość. Aby pomóc w zaspokojeniu tych potrzeb, opracowaliśmy rozwiązania z zakresu znakowania pozwalające w niezawodny i powtarzalny sposób umieszczać prawidłowe oznaczenie na prawidłowym produkcie.

Technologie znakowania dla branży cukierniczej

Producenci słodyczy i wyrobów cukierniczych mają do wyboru wiele analogowych technologii znakowania, np. znakowarki rolkowe czy urządzenia do wytłaczania na gorąco. Mogą też wybrać rozwiązanie spełniające określone potrzeby spośród drukarek cyfrowych, np. laserowych lub termotransferowych (TTO). W porównaniu z drukarkami analogowymi urządzenia cyfrowe mogą zapewnić większą niezawodność, ochronę przed błędami i szybszą zmianę ustawień, a dodatkowo ich całkowity koszt posiadania jest zazwyczaj niższy.

Drukarki cyfrowe potrafią doskonale nadążać za wymaganiami stawianymi przez różnice w szybkości linii pakujących systemem flow-pack. Sprawdzają się zarówno przy stosunkowo wolnym owijaniu ciastek z polewą czekoladową, jak i przy wyjątkowo szybkim pakowaniu czekoladek. Systemy TTO, CIJ, TIJ i laserowe są wyjątkowo dobrze przystosowane do znakowania z dużą prędkością oraz bez emisji lub z małą emisją zapachów; mogą być też wyposażone we wspólny interfejs użytkownika oprogramowania do zarządzania różnymi technologiami druku.

Najważniejsze kryteria do druku oznakowania dla branży cukierniczej

Głównymi kryteriami decydującymi o wyborze technologii druku przez producentów są: prędkość linii, podłoże opakowań, miejsce znakowania i tolerancja emisji zapachu. Bardzo ważna jest też integracja z linią, ponieważ różne technologie można integrować w różnych miejscach linii. Integracja z maszyną pakującą (typu flow-pack, pakującą w kartony, z pionowym kształtowaniem, napełnianiem i zamykaniem itd.) jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia najlepszą kontrolę nad umieszczaniem oznakowań na opakowaniu, a co za tym idzie, oznakowania o wyższej jakości. przedstawiono przykład linii produkcyjnej z pokazanymi możliwymi miejscami integracji różnych technologii druku.

 • Zastosowania
 • Integracja z linią
 • Dokumenty
 • Przegląd
 • Maszyny pakujące typu flow-pack
 • Karton pudełka
 • Worki
 • Woreczki
 • Pojemniki opakowania
 • Opakowania zbiorcze
CIJ-icon

Atramentowy druk ciągły (CIJ)

Metoda bezkontaktowego nadruku atramentowego pozwalająca na nanoszenie do pięciu wierszy tekstu, kodów kreskowych i dwuwymiarowych oraz grafiki na różnorodnych opakowaniach, w tym również nieruchomych (z wykorzystaniem systemów przesuwnych).

TTO-icon

Druk termotransferowy (TTO)

Cyfrowo sterowana głowica drukująca precyzyjnie wytapia tusz z taśmy bezpośrednio na elastyczne folie. Tą metodą można uzyskiwać na bieżąco wydruki o wysokiej rozdzielczości.
 

TIJ-icon

Termiczny druk atramentowy (TIJ)

Metoda atramentowego druku bezkontaktowego polegająca na przenoszeniu kropli atramentu na powierzchnię opakowania z wykorzystaniem podgrzania i efektu napięcia powierzchniowego. Zazwyczaj stosowana do drukowania kodów 2D DataMatrix i innych kodów kreskowych.

LCM-LPA-icon

Drukarka z aplikatorem etykiet (LPA)

Drukowanie i naklejanie etykiet o różnych rozmiarach na wielu rodzajach opakowań.


Laser-icon

Systemy znakowania laserowego

Wiązka światła podczerwonego jest skupiana i kierowana za pomocą zestawu precyzyjnie sterowanych lusterek, wypalając znaki na powierzchni opakowania.

LCM-LPA-icon

Drukowanie dużych znaków (LCM)

Metoda atramentowego druku bezkontaktowego do różnych typów danych (cyfr, liter, logo i kodów kreskowych) składających się na większe oznaczenia, używana przede wszystkim w przypadku opakowań zbiorczych (np. kartonów).

Dotrzymuj tempa technologii pakowania systemem flow-pack

Innowacje wprowadzane do urządzeń pakujących zwiększają szybkość pakowania typu flow-pack. Skorzystaj z możliwości zwiększenia wydajności i uzyskania większych zysków oferowanych przez rozwiązania Videojet. Wraz z wprowadzanymi innowacjami oferujemy opcje znakowania zapewniające czytelność całego nadruku i umieszczanie go w odpowiednim miejscu, a także pozwalające utrzymać optymalną wydajność linii produkcyjnej.

Termiczny druk atramentowy (TIJ)

 • Doskonale nadaje się do drukowania tekstu o wysokiej rozdzielczości, kodów kreskowych i grafik na błyszczących foliach.
 • Szybsze i wydajniejsze drukowanie dzięki matrycy o wysokości 12,7 mm i prędkości linii do 100 metrów na minutę.

Druk termotransferowy (TTO)

 • Drukowanie oznakowań o wysokiej rozdzielczości na elastycznej folii bez użycia rozpuszczalników.
 • Doskonale nadaje się do drukowania dat, logo, kodów kreskowych, danych o wartościach odżywczych, a także grafik i innych informacji o produkcie.

Ciągły druk atramentowy (CIJ)

 • Spełnia potrzeby związane z pakowaniem systemem flow-pack z duża prędkością, umożliwiając znakowanie przed zapakowaniem produktu lub po jego zapakowaniu.
 • System płynów Smart Cartridge™ w praktyce eliminuje straty, bałagan i błędy.

System znakowania laserowego

 • Brak tuszów i innych płynów eliminuje ryzyko zanieczyszczenia nimi produktu.
 • Duże pola znakowania, doskonale nadające się do wstępnie zadrukowanych folii polipropylenowych, pozwalają zoptymalizować ustawienia mocy i unikać przepalenia folii.

Najwyższa jakość znakowania

Wybór technologii znakowania kartonów zależy od specyficznych potrzeb biznesowych. Należy uwzględnić wygląd i trwałość oznakowania, wymagania w zakresie konserwacji drukarki, a nawet materiały eksploatacyjne. Niezwykle ważnym czynnikiem, zwłaszcza w przypadku maszyn pakujących w kartony, jest także integracja. Bezpośrednia integracja urządzenia znakującego z maszyną pakującą w kartony, zamiast umieszczenia go na wyjściowym przenośniku transportującym, pozwala na uzyskanie niezwykle jednolitych nadruków dzięki bardziej precyzyjnemu prowadzeniu materiału. Wykorzystanie istniejących osłon przyczynia się natomiast do obniżenia kosztów.

System znakowania laserowego

 • Doskonale nadaje się do wyraźnego, czytelnego i trwałego znakowania przy niższym zużyciu materiałów eksploatacyjnych.
 • Kompleksowa oferta akcesoriów laserowych obejmująca soczewki i obrotnice wiązki upraszcza integrację z linią pakującą i maksymalizuje wydajność lasera.

Drukowanie dużych znaków (LCM)

 • Dobre rozwiązanie do znakowania na opakowaniach gotowych do sprzedaży detalicznej. Ograniczenie zasobów magazynowych dzięki drukowaniu na żądanie.
 • Jednolita jakość znakowania dzięki zastosowaniu automatycznych systemów mikroczyszczenia i regulacji ciśnienia.

Ciągły druk atramentowy (CIJ)

 • Tusze specjalistyczne zapewniające kontrast i doskonale nadające się do praktycznie wszystkich rodzajów materiałów pudełek kartonowych, w tym powłok na bazie wody i lakierniczych.
 • System dostarczania płynów Smart Cartridge™ eliminuje brudzenie, odpady i pomyłki podczas uzupełniania płynów.

Termiczny druk atramentowy (TIJ)

 • Doskonale nadaje się do drukowania tekstu o wysokiej rozdzielczości, kodów kreskowych i grafik na błyszczących foliach.
 • Szybsze i wydajniejsze drukowanie dzięki matrycy o wysokości 12,7 mm i prędkości linii do 100 metrów na minutę.

Szersze wykorzystanie drukarki

Zarządzanie wieloma wstępnie zadrukowanymi foliami dla różnych produktów przenoszonych na tych samych liniach może być problematyczne i kosztowne. Drukarka termotransferowa umożliwia drukowanie informacji o produkcie podczas pakowania i pozwala na ograniczenie liczby wariantów wstępnie zadrukowanych folii. Technologia TTO umożliwia drukowanie wysokiej rozdzielczości logo, kody kreskowe oraz informacje o produkcie, zapewniając niezrównaną elastyczność i efektywność.

Druk termotransferowy (TTO)

 • Drukowanie oznakowań o wysokiej rozdzielczości (300 punktów na cal / 12 punktów na mm) na folii elastycznej bez użycia rozpuszczalników.
 • Opatentowany bezsprzęgłowy napęd taśmowy ogranicza czas przestojów na konserwację i maksymalizuje wydajność taśmy.

Ciągły druk atramentowy (CIJ)

 • Dzięki łatwemu w obsłudze interaktywnemu ekranowi dotykowemu doskonale nadaje się w przypadku częstego wprowadzania zmian. Możliwość szybkiego edytowania nadruków w drukarce.
 • Głowica drukująca CleanFlow™ minimalizuje częstotliwość czyszczenia, aby maksymalizować czas działania linii.

Rozwiązania do różnych typów torebek

Należy zadbać o to, aby oznakowanie nie odwracało uwagi od efektownej stylistyki opakowania. W tym celu należy uwzględnić znakowanie na etapie projektowania, a następnie wybrać technologię optymalną dla konkretnego specjalnego opakowania.

Druk termotransferowy (TTO)

 • Możliwość używania folii uniwersalnej oraz drukowania na żądanie nazwy produktu, daty przydatności do spożycia i informacji o wartościach odżywczych.
 • Bezpośrednia integracja z linią i drukowanie na folii przed zapakowaniem produktu.

Ciągły druk atramentowy (CIJ)

 • Szczególnie przydaje się do znakowania w bardziej skomplikowanych przypadkach, na przykład na gotowych torebkach i workach o bardzo grubych suwakach do wielokrotnego zamykania.
 • Możliwość szybkiej zmiany nadruków przy użyciu łatwego w obsłudze interfejsu tworzenia oznaczeń lub połączeniu z oprogramowaniem sieciowym.

System znakowania laserowego

 • Drukowanie wyraźnych oznaczeń. Doskonale nadaje się do drukowania na wstępnie zadrukowanych foliach polipropylenowych lub negatywowych etykietach DataLase® (zwiększających kontrast) umieszczonych między dwiema warstwami folii laminowanej.
 • Systemy wyciągowe dymu firmy Videojet pomagają utrzymać czystość środowiska produkcyjnego i soczewki lasera.

Znakowanie na niemal każdej powierzchni

Z uwagi na kształt, zastosowanie i sposób dozowania wiele zestawów słodyczy i wyrobów cukierniczych, zwłaszcza przeznaczonych dla dzieci, jest pakowanych w różnego rodzaju specjalne pojemniki. Projekt opakowania często wyróżnia produkt i może być jednym z elementów przesądzających o jego sukcesie.

Druk termotransferowy (TTO)

 • Drukowanie na etykietach i folii kurczliwej przed ich umieszczeniem.
 • Doskonale nadaje się w przypadku ciemnych opakowań, gdy wymagane jest kontrastujące oznakowanie.
 • Taśmy dostępne w wielu różnych kolorach.

Ciągły druk atramentowy (CIJ)

 • Uniwersalne rozwiązania z zakresu znakowania doskonale sprawdzające się w przypadku praktycznie każdego materiału, rozmiaru i koloru opakowania.
 • Największy w branży asortyment tuszów — ponad 175 rodzajów, w tym tusze bezzapachowe i niezawierające MEK.
 • Łatwa integracja z linią umożliwia drukowanie na boku, górze lub spodzie opakowania i na różnorodnych podłożach.

System znakowania laserowego

 • Przenośny system znakowania laserowego 3020 może być łatwo dostosowany do znakowania opakowań o różnych wymiarach.
 • Technologia trasowania laserowego i duże pola oznaczania zapewniają doskonałą jakość znakowania.
 • Światłowodowy system znakowania laserowego umożliwia drukowanie na powierzchniach metalowych.

Większe możliwości w łańcuch dostaw i niższe koszty

Informacje o partii, wsadzie i dostawcy wydrukowane bezpośrednio na pudłach umożliwiają pracownikom magazynów, hurtowni czy sklepów szybkie wzrokowe ustalenie ich pochodzenia. Nadruki te zawierają podstawowe informacje o produktach, umożliwiając ich błyskawiczną identyfikację i sprawny ruch w łańcuchu zaopatrzenia. Ponadto drukowanie tych informacji bezpośrednio na opakowaniu zbiorczym obniża koszty związane ze wstępnie zadrukowanymi opakowaniami zbiorczymi przez użycie opakowań uniwersalnych i drukowanie na żądanie informacji partnerów handlowych.

System znakowania laserowego

 • W przypadku opakowań zbiorczych powlekanych w technologii DataLase® (zwiększającej kontrast) laser nanosi oznakowania o głębokiej czerni i wyjątkowo wysokiej rozdzielczości.
 • Doskonałe rozwiązanie do pudeł z powłoką wodochronną dzięki tworzeniu wyraźnych, ciemnych nadruków bez uszkadzania powłoki ochronnej.

Drukowanie dużych znaków (LCM)

 • Wyeliminowanie kosztów związanych z przechowywaniem i organizowaniem etykiet oraz konieczności używania opakowań wstępnie zadrukowanych specjalnie dla klienta.
 • Rozwiązanie z opatentowanym procesem mikroczyszczenia automatycznie czyści głowice drukujące z ustawioną częstotliwością, aby zapewnić najwyższą jakość druku.

Drukarka z aplikatorem etykiet (LPA)

 • Automatyczne nanoszenie etykiet z wysokiej jakości nadrukami zaprojektowane w celu łatwej obsługi i ograniczenia konieczności konserwacji.
 • Etykietowanie z aplikacją bezpośrednią zwiększa wydajność etykietowania na żądanie, umożliwiając etykietowanie do 150 opakowań na minutę (dla typowej etykiety 10 x 15 cm (4 x 6 cali)).

Termiczny druk atramentowy (TIJ)

 • Druk atramentowy o wysokiej rozdzielczości bez części zużywalnych ogranicza konieczność konserwacji i związanych z tym przestojów.
 • Opracowane specjalnie do nieporowatych podłoży tusze Videojet na bazie MEK zapewniają sprawne wznawianie znakowania nawet po przerwach w pracy linii.
 • Pionowe kształtowanie, napełnianie i zamykanie (VFFS)
 • Maszyna pakująca typu flow-pack
 • Maszyna pakująca w kartony
 • Maszyna pakująca I zaklejarka do kartonów

Pionowe kształtowanie, napełnianie i zamykanie (VFFS)

Niezależnie od tego, czy ruch linii jest przerywany czy ciągły, firma Videojet oferuje różnego typu drukarki, aby spełnić potrzeby związane z oznakowaniem rozmaitych woreczków i torebek stosowanych na liniach VFFS. Wybierając optymalną technologię znakowania, trzeba uwzględniać cechy opakowania (na przykład suwaki i fałdy) oraz typ linii VFFS.

Laser-icon

Systemy znakowania laserowego

Wiązka światła podczerwonego tworząca znaki przez ich wypalenie na powierzchni opakowania.

TIJ-icon

Termiczny druk atramentowy (TIJ)

Metoda atramentowego druku bezkontaktowego stosowana głównie do drukowania kodów 2D DataMatrix i innych kodów kreskowych.

CIJ-icon

Atramentowy druk ciągły (CIJ)

Metoda atramentowego druku bezkontaktowego umożliwiająca nanoszenie do pięciu wierszy tekstu i dwuwymiarowych kodów kreskowych na różnorodnych opakowaniach, w tym nieruchomych (z wykorzystaniem systemów przesuwnych).

TTO-icon

Druk termotransferowy (TTO)

Cyfrowo sterowana głowica drukująca precyzyjnie wytapia tusz z taśmy bezpośrednio na folie elastyczne. Metodą tą można uzyskiwać na bieżąco wydruki o wysokiej rozdzielczości.

LCM-LPA-icon

Drukowanie dużych znaków (LCM)

Metoda atramentowego druku bezkontaktowego oznakowań o dużej wysokości, w tym cyfr, liter, logo i kodów kreskowych dużych rozmiarów, używana przede wszystkim do opakowań zbiorczych.

LCM-LPA-icon

Drukarka z aplikatorem etykiet (LPA)

Drukowanie i naklejanie etykiet różnych rozmiarów na wielu rodzajach opakowań.

Maszyny pakujące typu flow-pack

Firma Videojet dysponuje kilkoma rozwiązaniami na potrzeby pakowania systemem flow-pack z dowolną prędkością linii. Chociaż możliwe jest znakowanie za maszyną pakującą typu flow-pack, najwyższą jakość oznakowań zwykle uzyskuje się w przypadku znakowania na folii przed pakowaniem.

TIJ-icon

Termiczny druk atramentowy (TIJ)

Metoda atramentowego druku bezkontaktowego stosowana głównie do drukowania kodów 2D DataMatrix i innych kodów kreskowych.

CIJ-icon

Atramentowy druk ciągły (CIJ)

Metoda atramentowego druku bezkontaktowego umożliwiająca nanoszenie do pięciu wierszy tekstu i dwuwymiarowych kodów kreskowych na różnorodnych opakowaniach, w tym nieruchomych (z wykorzystaniem systemów przesuwnych).

Laser-icon

Systemy znakowania laserowego

Wiązka światła podczerwonego tworząca znaki przez ich wypalenie na powierzchni opakowania.

TTO-icon

Druk termotransferowy (TTO)

Cyfrowo sterowana głowica drukująca precyzyjnie wytapia tusz z taśmy bezpośrednio na folie elastyczne. Metodą tą można uzyskiwać na bieżąco wydruki o wysokiej rozdzielczości.

Maszyna pakująca w kartony

W tym zastosowaniu istnieje kilka metod drukowania, z możliwością integracji z maszyną lub zainstalowania tuż za nią. Optymalne miejsce instalacji zależy od gabarytów zarówno maszyny kartonującej, jak i preferowanego urządzenia znakującego.

TIJ-icon

Termiczny druk atramentowy (TIJ)

Metoda atramentowego druku bezkontaktowego stosowana głównie do drukowania kodów 2D DataMatrix i innych kodów kreskowych.

CIJ-icon

Atramentowy druk ciągły (CIJ)

Metoda atramentowego druku bezkontaktowego umożliwiająca nanoszenie do pięciu wierszy tekstu i dwuwymiarowych kodów kreskowych na różnorodnych opakowaniach, w tym nieruchomych (z wykorzystaniem systemów przesuwnych).

Laser-icon

Systemy znakowania laserowego

Wiązka światła podczerwonego tworząca znaki przez ich wypalenie na powierzchni opakowania.

Maszyna pakująca i zaklejarka do opakowań zbiorczych

Drukarki do opakowań zbiorczych najlepiej integrować z przenośnikiem za punktem dostarczania już zaklejonych opakowań. Wybór optymalnego rozwiązania z zakresu znakowania zależy od rodzaju i ilości informacji, jakie mają się znaleźć na opakowaniach zbiorczych.

LCM-LPA-icon

Drukowanie dużych znaków (LCM)

Metoda atramentowego druku bezkontaktowego oznakowań o dużej wysokości, w tym cyfr, liter, logo i kodów kreskowych dużych rozmiarów, używana przede wszystkim do opakowań zbiorczych.

Laser-icon

Systemy znakowania laserowego

Wiązka światła podczerwonego tworząca znaki przez ich wypalenie na powierzchni opakowania.

TIJ-icon

Termiczny druk atramentowy (TIJ)

Metoda atramentowego druku bezkontaktowego stosowana głównie do drukowania kodów 2D DataMatrix i innych kodów kreskowych.

 • Broszury
 • Ulotki użytkowe
 • Studia przypadków
 • Biuletyny informacyjne

Kontakt

Informacja o Produktach:
+48-22-307-32-01

handel.seo@videojet.com

×

Kontakt:  

Sprzedaż Urządzeń: +48-22-307-32-01
Serwis i Materiały: +48 22 886 00 77