Select a category:
Pytania dla początkujących:
Kod 2D to rodzaj kodu, który przechowuje informacje w dwóch wymiarach (zarówno w poziomie, jak i w pionie), co pozwala na przechowywanie większej ilości danych w porównaniu z tradycyjnym kodem kreskowym 1D/liniowym.
Tradycyjny kod kreskowy (kod 1D) przechowuje dane w serii równoległych linii, podczas gdy kod 2D przechowuje dane w macierzy kwadratów, kropek lub innych kształtów, dzięki czemu może zawierać znacznie więcej informacji. W przypadku kodów 1D i 2D potrzebne są różne technologie skanowania: skanery laserowe mogą być używane do kodów 1D, podczas gdy skanery z kamerą czytają zarówno kody 1D, jak i 2D.
Powszechnie znane kody 2D to QR (Quick Response), DataMatrix i kody kropkowe. Kody QR są bardziej popularne w przypadku produktów skierowanych do konsumentów ze względu na możliwość ich skanowania na telefonach bez konieczności korzystania z aplikacji.
Kody 2D mogą przechowywać różne informacje, w tym tekst alfanumeryczny, adresy URL/URI, informacje o produkcie i inne.
Kody 2D stają się coraz bardziej popularne, ponieważ mogą przechowywać więcej informacji, są łatwiejsze do skanowania pod różnymi kątami i mogą być odczytywane nawet w przypadku częściowego uszkodzenia. Oferują również rozszerzone funkcje, takie jak łączenie się ze stronami internetowymi i aplikacjami. Kody 2D mogą pomóc organizacjom w przestrzeganiu coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących identyfikowalności i zwiększeniu zaangażowania konsumentów.
Inicjatywa GS1 Sunrise 2027 to globalny wysiłek mający na celu dodanie kodów 2D do produktów detalicznych do 2027 r. oraz umożliwienie sprzedawcom detalicznym skanowania i używania Globalnego Numeru Jednostki Handlowej (ang. Global Trade Item Number, GTIN®) zawartego w kodach 2D. Inicjatywa ta ma na celu poprawę dokładności danych, identyfikowalności i wydajności w łańcuchach dostaw.
Kody 2D są powszechnie używane w handlu detalicznym, produkcji, logistyce, opiece zdrowotnej i różnych innych sektorach do śledzenia produktów, zarządzania zapasami i udostępniania konsumentom dodatkowych informacji.
Korzyści obejmują:
✓ Zwiększoną pojemność przechowywania danych
✓ Ulepszoną dokładność i szybkość skanowania
✓ Zwiększone bezpieczeństwo danych
✓ Lepsze zarządzanie zapasami
✓ Możliwość udostępniania konsumentom większej ilości informacji
Tak! Podczas gdy nośniki danych mogą wyglądać tak samo dla ludzkiego oka, zawarte w nich dane mogą się znacznie różnić. Każdy kraj i organizacja decydują się na korzystanie z nośników danych z różnych powodów. Na przykład w Stanach Zjednoczonych FDA wymaga, aby niektóre produkty spożywcze były opatrzone kodem identyfikowalności, aby móc szybko reagować w razie wycofywania produktów w ramach FSMA (ang. Food Safety Modernization Act). UE wymaga, aby nośniki cyfrowe dostarczały informacji specyficznych dla produktu, w tym danych o śladzie środowiskowym w Cyfrowym Paszporcie Produktu zgodnie z ESPR (ang. Ecodesign for Sustainable Products Regulation).
Korekcja błędów to algorytm wbudowany w kody 2D, który umożliwia odczytanie kodu, nawet jeśli do 30% jest uszkodzony lub zasłonięty. Osiąga się to dzięki specjalnym algorytmom, które mogą odbudować brakujące lub nieprawidłowe dane. Jest to o tyle ważne, ponieważ sprawia, że kody 2D są bardziej niezawodne w warunkach rzeczywistych. Na przykład, jeśli kod 2D zostanie porysowany, zabrudzony lub częściowo podarty, nadal może być zeskanowany i poprawnie odczytany, zmniejszając ryzyko błędów i zapewniając dostępność do informacji.
Klienci mogą preferować kody 2D lub bardziej złożone z różnych powodów, w tym:
• GS1 Sunrise: Zachowanie zgodności z globalną inicjatywą dodania kodów 2D do opakowań detalicznych do końca 2027 roku.
• FSMA (Food Safety Modernization Act) w USA: Poprawa identyfikowalności i środków bezpieczeństwa żywności.
• Cyfrowy paszport produktu (DPP) w UE: Ułatwianie cyfrowego rejestrowania informacji o produktach, poprawa przejrzystości i zrównoważonego rozwoju.
• Przepisy dotyczące recyklingu: Spełnienie wymagań dotyczących recyklingu i gospodarki odpadami.
• Gospodarka o obiegu zamkniętym: Wspieranie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym poprzez śledzenie produktów i materiałów.
• Zaangażowanie konsumentów: Dostarczanie konsumentom dodatkowych informacji i interaktywnych doświadczeń.
• Przeciwdziałanie fałszerstwom: Zapobieganie fałszerstwom poprzez weryfikację autentyczności produktu.
• Identyfikowalność produktów: Zapewnienie dokładnego śledzenia produktów w całym łańcuchu dystrybucji w celu wsparcia wycofywania produktów z rynku i zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów/pacjentów.
• System/schemat zwrotu kaucji: Wdrażanie systemów zwrotu i recyklingu opakowań.
• Butelki PET bez etykiety: Wdrażanie zgodności z przepisami, takimi jak te w Korei, które są stopniowo wprowadzane, aby wymagać butelek PET bez etykiet.
• Zgodność z kodami QR dla koreańskiej żywności: Spełnienie koreańskiego wymogu, zgodnie z którym produkty spożywcze mają kod QR powiązany z informacjami na poziomie pojedynczego produktu.
• Rosyjskie przepisy dotyczące Chestny Znak: Przestrzeganie rosyjskiego krajowego systemu śledzenia dla różnych produktów.
Tak, produkty firmy Videojet mogą drukować kody 2D, w tym GS1 DataMatrix i kody QR za pomocą GS1 Digital Link. Ze względu na różne potrzeby w zakresie zastosowań firma Videojet może przygotować bezpłatne próbki do oceny przy wyborze najlepszej drukarki lub lasera Videojet dla Twoich potrzeb.
Tak, firma Videojet jest partnerem GS1 w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Szwajcarii oraz aktywnie uczestniczy w różnych grupach GS1.
Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami w branży:
Pytania średniego poziomu:
Tak, rozwiązania firmy Videojet zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić znakowanie tego typu kodów. Testowanie próbek pomoże określić, jakie rozwiązanie jest potrzebne do wytworzenia tych kodów na konkretnych produktach i powierzchniach.
Rozwiązania firmy Videojet można zintegrować z większością rozwiązań ERP. Specjalista firmy Videojet skontaktuje się z klientem w celu określenia kompatybilności.
Ta etykieciarka do palet obsługuje emulację Zebra i Sato. Łączy się również z popularnym oprogramowaniem, takim jak Bartender, Nice Label, Teklynx i Loftware, a także z systemami baz danych, takimi jak Dynamics 365, SAP, Infor i Oracle.
Wymagane jest dodatkowe oprogramowanie.
Tak, wraz z innymi standardowymi kodami kreskowymi ANSI, takimi jak ITF 14.
To zależy od technologii i typu kodu. Najlepszym sposobem, aby to określić, jest współpraca z laboratorium próbek firmy Videojet.
W wielu przypadkach tak. Zauważyliśmy jednak, że firmy wdrażają GS1 na wiele różnych sposobów. Biorąc pod uwagę, że każde zastosowanie jest wyjątkowe, prosimy o kontakt ze specjalistą Videojet, który pomoże Ci znaleźć najlepszy produkt dla Twoich potrzeb.
Oprócz rozwiązań wykorzystujących indywidualne kody seryjne, Videojet oferuje różnorodne produkty wspomagające zbiorczą serializację nadrzędny-podrzędny, jeżeli zastosowanie tego wymaga.