Ostatnie publikacje prasowe

Laser Videojet 7810 zapewnia trwałość kodów i śledzenie produktów

Nowy laser UV 7810 firmy Videojet zapewnia trwałość kodów i możliwość śledzenia produktów przez cały okres ich użytkowania

Laser ultrafioletowy 7810 o mocy 2 watów umożliwia szybkie i trwałe znakowanie produktów bez zatrzymywania linii, zapewniając ich stałą identyfikowalność

Warszawa, Polska — 13 stycznia 2015 — Przepisy dotyczące oznaczania serii produktów stają się coraz bardziej wymagające. Aby wyjść naprzeciw potrzebom producentów, firma Videojet Technologies Inc., światowy lider w branży rozwiązań z zakresu znakowania i drukowania, wprowadziła nowy model 2 watowego lasera UV oznaczony numerem 7810. Uzupełni on obecną ofertę laserów CO2 i laserów światłowodowych. Gdy zachodzi potrzeba naniesienia trwałych, wysokiej jakości oznaczeń na materiałach z polietylenu o wysokiej (HDPE) i niskiej (LDPE) gęstości oraz na podłożach z włókien syntetycznych, z pomocą może przyjść tylko technologia laserowa. Znakowanie tą metodą nie niszczy powierzchni produktu, co sprawia, że systemy laserowe doskonale nadają się do stosowania w zakładach z branży farmaceutycznej, medycznej i kosmetycznej. Uzyskane oznaczenie jest odporne na środki ścierające, substancje chemiczne oraz procesy sterylizacji. Laser ultrafioletowy Videojet 7810 został opracowany specjalnie do szybkiego znakowania z prędkością do 250 produktów na minutę bez konieczności zatrzymywania linii. Zastosowane w nim zastrzeżone oprogramowanie 360° Arc kompensuje ruch produktów przesuwających się po łuku, umożliwiając utrzymanie wysokiej jakości nadruku bez względu na orientację opakowania.

Laser ultrafioletowy 7810 firmy Videojet znakomicie nadaje się do znakowania podłoży z włókien syntetycznych, takich jak DuPont™ Tyvek® stosowany do zamykania opakowań blistrowych w branży medycznej. Własności promienia lasera UV zapobiegają nadpalaniu włókien, a przez to minimalizują ryzyko zmniejszenia czytelności kodu w procesie sterylizacji. W takich przypadkach technologia atramentowa nie gwarantuje trwałości ani zachowania wysokiej jakości nadruków. Dla producentów urządzeń medycznych, na których spoczywa obowiązek zachowania zgodności z przepisami amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration) w zakresie systemu unikalnej identyfikacji urządzeń (UDI), wszelkie niespójności są niedopuszczalne. Jedną z konsekwencji wprowadzenia tych przepisów jest konieczność umieszczania kodów kreskowych na wszystkich urządzeniach medycznych. Mogą to być na przykład kody 2D DataMatrix zawierające numer partii i datę wygaśnięcia ważności. Wymóg zachowania zgodności z systemem UDI obejmie urządzenia klasy III już 24 września 2014. Przepisy dotyczące pozostałych rodzajów urządzeń będą wchodzić w życie stopniowo, a cały proces zakończy się 24 września 2020 r.

Jak twierdzi Sascha Benke, kierownik ds. produktów laserowych w firmie Videojet Technologies Inc., Videojet jest jedynym na świecie dostawcą laserów ultrafioletowych, którego urządzenia są w stanie nanosić trwałe i czytelne oznaczenia bez względu na pozycję produktów. To atrakcyjna oferta dla producentów, którzy nieustannie starają się uzyskać czytelność zapewniającą optymalne działanie systemów wizyjnych — czynnik, bez którego nie sposób wyobrazić sobie dziś linii pakującej wyroby farmaceutyczne. Jak dodaje, branże farmaceutyczna, medyczna i kosmetyczna mogą już nie obawiać się o spójność kodów — laser ultrafioletowy 7810 firmy Videojet niweczy próby manipulacji i fałszowania, zapewniając ochronę marki i identyfikowalność produktów przez cały czas ich istnienia.

W laserze ultrafioletowym 7810 firmy Videojet zastosowano oprogramowanie do kompensacji łukowatego toru przemieszczania się produktów o nazwie 360° Arc. Dzięki niemu orientacja produktów ani fakt, że nie poruszają się one po linii prostej (co jest typowe dla systemów rotacyjnych), nie stanowią już problemu. Jakość kodów zawsze pozostaje wysoka. Gdy opakowanie przesuwa się po linii produkcyjnej, liczne wklęsłe zwierciadła odchylają bieg promienia lasera UV, umożliwiając naniesienie czytelnego oznaczenia wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne, i zapewniając możliwość śledzenia produktu w każdym punkcie łańcucha dostaw.

Zastosowane w laserze 7810 oprogramowanie kompensujące 360° Arc gwarantuje ostrość i wysoką rozdzielczość kodów 2D i znaków alfanumerycznych, zapobiegając przy tym zniekształceniom, jakie mogłyby powstać w wyniku poruszeń, których nie da się uniknąć w procesie produkcyjnym. W odróżnieniu od innych rozwiązań laserowych, których działanie opiera się na użyciu różnych długości fal świetlnych, laser firmy Videojet pozwala uzyskać oznaczenia o odpowiednim kontraście bez domieszkowania znakowanych tworzyw. Daje to klientom możliwość zastosowania lasera UV w posiadanych systemach i skorzystania z lepszego, bardziej wydajnego rozwiązania z zakresu znakowania bez konieczności modyfikowania procesów ani przeprowadzania kosztownej i długiej ponownej walidacji. Dla firm z branży farmaceutycznej, medycznej i kosmetycznej laser 7810 firmy Videojet jest ogromnym krokiem naprzód, a szybkość, z jaką oznacza butelki kontrastowymi kodami o znakomitej trwałości, przyczyni się do zwiększenia wydajności produkcji.

Sascha Benke dodaje także, że na rynku brakowało dotąd kompleksowego rozwiązania, które spełniałoby techniczne wymagania integracji z liniami pakującymi w zakładach produkcyjnych. Laser ultrafioletowy Videojet 7810 dokonuje fotochemicznej modyfikacji powierzchni opakowania, tworząc czytelne i trwałe oznaczenia o wysokiej rozdzielczości. Ilość generowanego ciepła wynosi przy tym zaledwie 2 W, co pozwala uniknąć zniekształcania i uszkadzania podłoża.

Więcej informacji o nowym 2-watowym laserze ultrafioletowym Videojet 7810 można uzyskać pod numerem 887 444 600 lub pisząc na adres www.videojet.pl.

Tyvek® jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy E. I. du Pont de Nemours and Company

Informacje o firmie Videojet

Firma Videojet Technologies jest światowym liderem w branży identyfikacji wyrobu, oferującym produkty do drukowania na bieżąco, znakowania i kodowania, płyny do konkretnych zastosowań oraz serwis urządzeń w całym cyklu eksploatacji. Naszym celem jest pomaganie klientom z branży pakowanych artykułów konsumenckich, produktów farmaceutycznych i wyrobów przemysłowych w zwiększaniu wydajności, ochronie i rozwoju marek oraz nadążaniu za trendami na rynku i zmianami przepisów. Firma Videojet jest liderem technologii i ekspertem w dziedzinie zastosowań ciągłego druku atramentowego (CIJ), termicznego druku atramentowego (TIJ), znakowania laserowego, druku termotransferowego (TTO), znakowania i etykietowania opakowań zbiorczych oraz różnych technologii drukowania. Na całym świecie zainstalowanych jest ponad 325 000 drukarek firmy Videojet. Nasze urządzenia wykonują nadruki na ponad dziesięciu miliardach produktów dziennie. Firma oferuje pomoc w zakresie sprzedaży, serwisowania, szkoleń oraz zastosowań swoich rozwiązań za pośrednictwem ponad 3000 pracowników biur w 26 krajach na całym świecie. Firma Videojet posiada także sieć ponad 400 dystrybutorów i producentów OEM, którzy obsługują klientów ze 135 państw.

© 2014 Videojet Technologies Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.