Wszystko, co musisz wiedzieć o europejskiej dyrektywie śniadaniowej

W 2024 r. Rada Europejska przyjęła przełomową dyrektywę, której celem jest poprawa bezpieczeństwa, przejrzystości i spójności żywności we wszystkich państwach członkowskich UE.

Dyrektywa ta, znana jako europejska dyrektywa śniadaniowa 2024/1438, ma na celu uregulowanie składu, etykietowania, prezentacji i reklamowania określonych produktów. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o dyrektywie.

Na początku 2024 r. Rada i przedstawiciele Parlamentu Europejskiego osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie zaostrzenia wymogów informacyjnych dla konsumentów dotyczących miodu, dżemów owocowych, soków owocowych i mleka w proszku.

Dyrektywa ma na celu zwiększenie przejrzystości w odniesieniu do tzw. produktów śniadaniowych, dzięki czemu konsumenci mogą lepiej zrozumieć, co spożywają. Wdrażając tę dyrektywę, Rada Europejska zamierza pomóc konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących składu produktu oraz w zwalczaniu fałszowania żywności.

W jaki sposób dyrektywa śniadaniowa wpłynie na miód?

Producenci miodu muszą teraz wskazać na etykiecie kraj pochodzenia produktu. Jeżeli miód składa się z mieszanki miodów pochodzących z różnych krajów, kraje te muszą być przedstawione w porządku malejącym w oparciu o procentowy udział w składzie. Państwa członkowskie UE będą mogły wymagać udziału procentowego w odniesieniu do czterech największych składników mieszanki, ale tylko wtedy, gdy będą one stanowiły ponad 50% całości. Ponadto współustawodawcy upoważnili Komisję do ustanowienia ustandaryzowanych metod testowania w celu wykrywania miodu zafałszowanego cukrem, spójnego podejścia do śledzenia pochodzenia miodu oraz kryteriów zapewniających, aby miód nie był sprzedawany konsumentom w stanie przegrzanym.

Tarros de mermelada casera alineados en estantería

W przypadku opakowań o wadze mniejszej niż 30 gramów nazwy krajów pochodzenia mogą być zastąpione dwuliterowym kodem ISO. Zmiana ta jest częścią wysiłków na rzecz zwalczania oszustw związanych z miodem. Ponadto specjalna platforma eksportowa będzie wspierać Komisję w opracowywaniu metod wykrywania wszelkich manipulacji w składzie miodu i zwiększeniu kontroli.

W jaki sposób dyrektywa śniadaniowa wpłynie na soki owocowe?

W odpowiedzi na zwiększony popyt na alternatywy o niższej zawartości cukru, nowa dyrektywa wprowadza trzy kategorie:

  • sok owocowy o obniżonej zawartości cukru
  • sok owocowy o obniżonej zawartości cukru z koncentratu
  • i zagęszczony sok owocowy o obniżonej zawartości cukru.

Co więcej, producenci będą mieli możliwość oznaczania swoich produktów jako sok owocowy zawierający wyłącznie naturalnie występujące cukry, takie jak fruktoza. Chociaż ta opcja nie uwzględnia informacji graficznej, takich jak te, które znajdują się w dyrektywach japońskich, ma ona na celu zapewnienie konsumentom jasnych informacji na temat kupowanych przez nich soków owocowych.

W jaki sposób dyrektywa śniadaniowa wpłynie na dżemy owocowe?

Nawiązując do zmian dotyczących soków owocowych, dyrektywa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na produkty z większą ilością naturalnych owoców i mniejszą ilością cukru, a także umożliwienie konsumentom dokonywanie zdrowszych wyborów żywieniowych.

Dyrektywa przewiduje zwiększenie minimalnej zawartości owoców wymaganej w dżemach1 i dżemach extra.2 Oznacza to dodatek 100 g owoców na kg w przypadku dżemów i dodatkowe 50 g na kg w przypadku dżemów extra. Zmiana ta wprowadza również wyraźniejsze rozróżnienie między tymi dwiema kategoriami:

  • Normą dla dżemu będzie teraz 450 g owoców na kg.
  • Norma dla dżemu extra będzie ustalona na poziomie 500 g owoców na kg.

Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami w branży:

W jaki sposób dyrektywa śniadaniowa wpłynie na przetwory mleczne?

Dyrektywa UE 2024/1438 zawiera również ważne aktualizacje dla producentów sproszkowanego mleka, koncentrując się na bezpieczeństwie konsumentów i przejrzystości produktów. Dyrektywa pozwala na obróbkę w celu uzyskania produktów mlecznych w proszku bez laktozy. Możliwość zmniejszenia poziomu laktozy w produktach mlecznych wymaga jednak jasnego oznakowania tych zmian w celu zwiększenia świadomości konsumentów. Ponadto producenci mogą stosować wyłącznie zatwierdzone dodatki do żywności i enzymy, co zapewnia standaryzację i bezpieczeństwo w branży.  Angielski termin “mleko zagęszczone” będzie zgodny z międzynarodowym standardem. W związku z tym, dwa terminy “mleko zagęszczone” i “mleko skondensowane” mogą być używane zamiennie. Przedsiębiorstwa mleczarskie muszą dostosować swoje procesy produkcyjne, aby zapewnić zgodność z przepisami i rozważyć, w jaki sposób te nowe kategorie mogą wpłynąć na postrzeganie ich produktów przez konsumentów.

Zapewnienie zgodności z przepisami: W jaki sposób firma Videojet może Ci pomóc?

Europejska dyrektywa śniadaniowa wymaga skrupulatnego przygotowania i planowania, w szczególności w zakresie integracji drukarek i laserów w celu zgodnego z przepisami etykietowania i drukowania opakowań. Konieczne mogą być korekty, takie jak wydzielenie określonych obszarów do znakowania na produkcie, dostosowanie kolorów tła oraz dobór odpowiedniej drukarki lub technologii laserowej do materiału i linii produkcyjnej.

Dyrektywa śniadaniowa ma wpływ na trzy kluczowe obszary informacji skierowanych do konsumentów:

Elementy stałe na opakowaniu lub etykietach odnoszą się do stałej treści, która jest drukowana bezpośrednio na opakowaniu produktu lub na nalepionych etykietach, które pozostają spójne na wszystkich egzemplarzach danego produktu.

Oznaczenia zmienne, takie jak daty przydatności do spożycia, procentowa zawartość lub listy składników, które zawierają szczegółowe informacje o poszczególnych egzemplarzach lub partiach produktu.

Kody QR na opakowaniach lub etykietach stały się innowacyjnym sposobem łączenia się marek z konsumentami, zapewniając pomost między produktami fizycznymi a treściami cyfrowymi. Te skanowane kody 2D mogą kierować użytkowników do określonego adresu URL, pod którym mogą uzyskać dostęp do szczegółowych informacji o składnikach i produktach.

Ponieważ dyrektywa wprowadza precyzyjne standardy etykietowania produktów, firma Videojet oferuje kilka technologii drukowania na miodzie, sokach owocowych, dżemach owocowych i sproszkowanym mleku, zarówno dla oznaczeń zmiennych, jak i kodów QR. Ważne jest, aby wybrać technologię najbardziej odpowiednią w oparciu o potrzeby i możliwości.

Firma Videojet oferuje wiele technologii, w tym:

Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wesprzeć Cię w znalezieniu najbardziej efektywnych rozwiązań technicznych i budżetowych. Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci na każdym kroku.

Źródło:

Dyrektywy śniadaniowe: Rada i Parlament osiągają porozumienie w sprawie lepszego informowania konsumentów o miodzie, dżemach owocowych i sokach owocowych – Consilium


1 Dżem jest to mieszanina cukrów, miąższu i/lub przecieru z jednego lub więcej rodzajów owoców i wody, doprowadzona do odpowiedniej zżelowanej konsystencji. Dżem cytrusowy można jednak uzyskać z całych owoców, pokroić w paski i/lub pokroić w plasterki.

2 Dżem ekstra to mieszanina, doprowadzona do odpowiedniej konsystencji żelu, cukrów, nieskoncentrowanego miąższu jednego lub więcej rodzajów owoców i wody.