Technologia LPA/LCM Videojet na potrzeby Centrum Branży Kosmetycznej

LPA Technology





Dowiedz się więcej na temat naszych technologii






Wybierz technologię

        

9550-pd-image

Videojet 9550 (LPA)

Model 9550 z technologią Intelligent MotionTM to udoskonalona drukarka z aplikatorem etykiet, dzięki której można uniknąć nieplanowanych przestojów oraz obniżyć koszty i zmniejszyć liczbę błędów znakowania opakowań zbiorczych. Dzięki precyzyjnemu, automatycznemu sterowaniu całym systemem oraz zastosowaniu technologii etykietowania Direct Apply jest to najwydajniejsza i najbardziej niezawodna maszyna do etykietowania.




2300-pd-image

Videojet 2300 (LCM)

Urządzenia Videojet z serii 2300 to rodzina trzech drukarek atramentowych do dużych znaków o wysokiej rozdzielczości znakowania, które oferują najlepszą w swojej klasie, zawsze jednolitą jakość druku na opakowaniach o porowatej powierzchni i opakowaniach zbiorczych. Te systemy druku zaprojektowano i wyprodukano z myślą o niezawodnym, precyzyjnym drukowaniu w czasie rzeczywistym kodów alfanumerycznych i kreskowych oraz obrazów o wysokiej jakości. Drukarki z serii Videojet 2300 — dostępne w wersjach o różnej wysokości głowic drukujących w celu umożliwienia optymalnej realizacji konkretnych potrzeb druku — to bardzo elastyczne, ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala zrezygnować z wstępnie zadrukowywanych pudeł i etykiet.







Rozwój rozwiązań do drukowania i aplikowania etykiet na potrzeby produktów kosmetycznych i chemii gospodarczej

Podrabianie budzi coraz większe obawy producentów chemii gospodarczej i kosmetyków. Dlatego wdrażają oni kompleksowe rozwiązania w dziedzinie znakowania do pakowania produktów. Na przykład niektórzy producenci artykułów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej naklejają etykiety z kodami kreskowymi na wszystkich produktach chemii gospodarczej i kosmetykach, a także na ich zewnętrznych opakowaniach zbiorczych.

Dawniej etykiety przeznaczone na opakowania zewnętrzne były wstępnie drukowane w wydzielonym pomieszczeniu poza linią pakującą, a następnie naklejane ręcznie, albo korzystano w tym celu z tradycyjnej etykieciarki. Aby zmniejszyć nakład pracy ręcznej przy etykietowaniu, część firm zaczęła korzystać ze specjalnie zaprojektowanych systemów aplikacji, w których etykiety wydrukowane za pomocą biurowych drukarek były następnie automatycznie przyklejane na kartony.

Przejście od naklejania ręcznego do automatycznej aplikacji etykiet zaowocowało opracowaniem złożonych rozwiązań. W ich skład wchodziła sama etykieciarka z zespołem odwijającym i przewijającym, osobny silnik druku umieszczony w podstawie systemu oraz aplikator etykiet. W ten sposób powstał pierwszy system drukarki z aplikatorem etykiet (LPA). Systemy LPA usprawniały pracę, ale nie były bezproblemowe — zastosowane rozwiązania wymagały ciągłej ręcznej regulacji. Przyczyną były awarie części, a także nieprawidłowe naklejanie etykiet albo ich zacinanie się w urządzeniu. Wszystko to powodowało wiele nieplanowanych przestojów, frustrację operatorów, straty czasu produkcji, marnowanie etykiet i wzrost kosztów.

Dziś, gdy od chwili wprowadzenia pierwszych maszyn LPA minęły już ponad dwa dziesięciolecia, na menedżerów produkcji wywiera się silny nacisk, by obniżać koszty operacyjne i poprawiać produktywność oraz wydajność. Producenci muszą obecnie spełnić nie tylko wymagania partnerów w łańcuchu dostaw, ale także zapewnić zgodność z coraz liczniejszymi krajowymi i międzynarodowymi przepisami oraz normami bezpieczeństwa w dziedzinie znakowania, etykietowania i bezpieczeństwa produktów. Na przykład firmy zajmujące się opakowaniami zewnętrznymi dla zapewnienia identyfikowalności wymagają, by na każdym opakowaniu drukowano czytelne informacje i niepowtarzalne kody.

Podstawowe zasady konstrukcji maszyn LPA pozostały niezmienione, ale dzięki ostatnim innowacjom urządzenia do znakowania mogą teraz robić znacznie więcej niż tylko drukować numery partii. Zaawansowane oprogramowanie maszyn LPA pozwala producentom śledzić produkty w całym łańcuchu dystrybucji — od ich drogi przez zakład aż po sklepową półkę. Jest to możliwe dzięki rejestrowaniu numerów partii wszystkich produktów, w momencie gdy przesuwają się przez wyznaczony punkt kontrolny na linii produkcyjnej. Ten sposób gromadzenia danych pomaga chronić markę, umożliwiając kontrolę jakości oznakowań, a także ułatwiając walkę z podróbkami.

Producenci kosmetyków i chemii gospodarczej potrzebują nie tylko bezproblemowego śledzenia, ale również technologii drukowania, które pozwalałyby na łatwą zmianę produktu. To umożliwiłoby zminimalizowanie przestojów w produkcji i pozwoliło spełnić wymagania producentów dotyczące elastyczności linii produkcyjnej. Łatwe w obsłudze i elastyczne systemy znakowania cieszą się ogromną popularnością w firmach, które na pojedynczej linii produkują krótkie serie różnych produktów (np. edycje limitowane lub kolekcje sezonowe). Dzięki funkcjonalności tego rodzaju producenci mogą zoptymalizować produktywność i sprostać wahaniom popytu bez ponoszenia znacznych kosztów budowy dodatkowych linii.

Przy tak dużym nacisku na maksymalizację produktywności, ograniczenie kosztów operacyjnych i utrzymanie integralności marki można spodziewać się coraz większej presji wywieranej na producentów kosmetyków i chemii gospodarczej. W następnym artykule zajmiemy się właśnie konkretnymi potrzebami tych producentów.