Serializacja produktów farmaceutycznych i medycznych

Śledzenie i monitorowanie — sposób na zaufanie po stronie pacjentów oraz kontrolowanie kosztów i przeciwdziałanie podrabianiu po stronie dostawcy.

W całym łańcuchu dostaw w branży farmaceutycznej, od momentu produkcji do sprzedaży, kluczowe znaczenie przyznaje się identyfikowalności, dzięki której każdy pacjent otrzymuje właściwą ilość odpowiedniego leku od wiadomego dostawcy.

Identyfikowalność nie tylko przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i zabezpieczenia produktów, ale również ma istotny wpływ na zwiększenie wydajności i rentowności oraz przeciwdziałanie podrabianiu.

(Jedną z korzyści ze stosowania systemu śledzenia i monitorowania będzie rozwiązanie problemu podrabianych leków. Już w 2010 r. wartość sprzedaży podrabianych leków na całym świecie przekroczyła 75 mld USD i uważa się, że obecnie jest znacznie wyższa niż 100 mld USD).

Dowiedz się więcej


Rządy na całym świecie wprowadzają przepisy dotyczące śledzenia i monitorowania…

Na całym świecie rządy przygotowują przepisy mające umożliwić bezproblemowe śledzenie i monitorowanie każdego opakowania leków od producenta aż do momentu wydania leku pacjentowi, realizowane przez seryjne oznaczanie każdego opakowania jednostkowego.

W efekcie wziąwszy do ręki dowolne opakowanie leku, konsument lub farmaceuta będą mogli zeskanować je, aby uzyskać informacje pozwalające ustalić, czy opakowanie jest oryginalne.

W Stanach Zjednoczonych apteki muszą być w stanie pobierać i przechowywać przez sześć lat od daty transakcji dotyczącej każdego otrzymanego produktu informacje o transakcji (TI), historię transakcji (TH) oraz potwierdzenie transakcji (TS) — zwane czasem „trzema T”.

Podgląd filmu

W przypadku 66% niegotowych do serializacji linii produkcyjnych nie planuje się żadnych zakupów urządzenia w ciągu kolejnych 12 miesięcy
‘Co trzeba wiedzieć’
Stan serializacjipie-chart

66% ankietowanych producentów z branży farmaceutycznej zadeklarowało brak gotowości do serializacji

Dowiedz się więcej

Wszystko zaczyna się od globalnej serializacji

Globalna serializacja i zgodność z przepisami to klucz do pełnej przejrzystości, kompleksowego zarządzania logistyką w łańcuchu dostaw i usług uwierzytelniania produktów w nawet najbardziej złożonych łańcuchach dostaw. Serializację rozumie się jako podstawę do spełnienia wymagań przewidzianych we wprowadzanych na całym świecie przepisach.

Prym pod tym względem wiodą amerykańskie przepisy federalne, określające początkowy termin wdrożenia serializacji na 2017 r. Do tego czasu każda amerykańska apteka będzie w stanie uwierzytelnić elektroniczny dokument z historią partii leku (tzw. e-Pedigree) każdego otrzymanego opakowania.

Na pozostałym terenie Stanów Zjednoczonych trwa wdrażanie przepisów ustawy o bezpieczeństwie łańcucha dostaw leków (DSCSA). W Europie serializacja jest postrzegana jako pierwszy krok w kierunku pełnego systemu identyfikacji i zgodnie z unijną dyrektywą 2011/62/UE ma zostać wdrożona do 2019 r.

W innych krajach również ogłoszono wymagania dotyczące serializacji. Są to: Indie, Chiny (SFDA DMF), Argentyna, Brazylia (Anvisa RDC-54), Turcja i Korea Południowa.

Czy w Państwa przedsiębiorstwie już zadbano o zgodność z przepisami?

Dowiedz się więcejZnakowanie kodami 2D DataMatrix okazuje się zarówno skuteczne, jak i niedrogie

bottle-label

Firmy z branży wolą drukować lub znakować na linii pakującej. Technika ta daje lepszą kontrolę, co ma szczególne znaczenie przy pracy z dużą prędkością.

Gdy w grę wchodzi koszt, drukowane kody 2D DataMatrix okazują się najbardziej ekonomiczne.

Serializacja — początek procesu śledzenia i monitorowania — oznacza wyróżnianie każdego produktu przez umieszczanie na nim unikalnego identyfikatora artykułu (numeru seryjnego). Taki produkt można później śledzić w całym łańcuchu dostaw. Kod 2D DataMatrix jest umieszczany na każdym artykule na linii produkcyjnej, dzięki czemu wszystkie kolejne zdarzenia związane z tym artykułem, takie jak „wyprodukowano”, „dostarczono”, „odebrano” i „wydano”, mogą być rejestrowane wzdłuż łańcucha dostaw przez skanowanie identyfikatora DataMatrix. Zarejestrowane w ten sposób informacje są następnie przechowywane w bazie danych i integrowane z informacjami o produkcie — tworzonymi w czasie i miejscu, w którym produkt został przygotowany.

Pobierz plik PDF

Firma Videojet oferuje serializację dostosowaną do procesów produkcyjnych klientów

Firma Videojet oferuje wyjątkową gamę nowatorskich rozwiązań do znakowania na opakowaniach o różnych wymiarach dla branży wyrobów farmaceutycznych.

medicine-in-hand

Doskonałym przykładem jest umieszczanie kodów na fiolkach — przy czym należy wziąć pod uwagę niewielkie rozmiary tych naczyń i niezwykle złożony proces pakowania. Technologia znakowania atramentowego firmy Videojetzapewnia wyraźne i wytrzymałe kody identyfikacyjne na fiolce, gwarantujące integralność danych podczas całego procesu pakowania.

Z kolei światłowodowe systemy znakowania laserowego firmy Videojet to idealne rozwiązanie do szybkiego znakowania na materiałach opakowań z twardych tworzyw sztucznych i metali.

Podgląd filmu

Butelki z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) wciąż stanowią jedno z najchętniej stosowanych opakowań wyrobów farmaceutycznych. Podczas gdy wiele butelek z HDPE otrzymuje etykiety, firma Videojet oferuje technologię, która pozwala na znakowanie bezpośrednio na butelce, a nie na etykiecie, w celu zapewnienia niezawodnej i trwałej identyfikacji.

Umieszczanie kodu DataMatrix na spodzie butelki upraszcza odczytywanie go przez maszynowy system wizyjny położony za drukarką, ponieważ eliminuje konieczność obracania butelki.

Laser ultrafioletowy Videojet to określonej długości fali tworzy ciemny, trwały, wysokiej rozdzielczości kod DataMatrix na tle podłoża HDPE w jasnym kolorze.


ZALECENIE DOTYCZĄCE PRODUKTU
Laser UV Videojet 7810

Pobierz plik PDF

laser-image

Firma Videojet dostarcza produkty i rozwiązania umożliwiające implementację pełnej identyfikowalności produktów farmaceutycznych w procesie pakowania. Dedykowana oferta drukarek, laserów i etykieciarek w połączeniu z bogatą ofertą atramentów pozwala nanosić wysokiej jakości kody DataMatrix zgodne z wymogami serializacji.

Dzięki długotrwałej współpracy z dostawcami urządzeń OEM do zakładów farmaceutycznych drukarki Videojet są doskonale zintegrowane z całym systemem produkcyjnym.

Podgląd produktów

Antidotum na wysokie koszty badań i rozwoju: niski koszt posiadania

Drukarki atramentowe do druku małych znaków z serii Videojet 1000 cechują się dostępnością na poziomie 99,8%, dzięki czemu klient może osiągać większą wydajność i ponosić niższe koszty konserwacji.

Dowiedz się więcej