Śledzenie i identyfikowalność produktów

Zintegrowane Maszyny Znakujące do Identyfikowalności i Śledzenia Produktów

Śledzenie produktu lub opakowania pozwala obserwatorowi określić położenie obiektu w aktualnym czasie. Identyfikowalność w produkcji ukazuje drogę, jaką pokonał produkt od etapu produkcji, poprzez dystrybucję, aż do miejsca przeznaczenia. Oba te zadania często wymagają wydrukowania na produkcie lub opakowaniu kodu identyfikacyjnego, do którego można uzyskać dostęp w dowolnym momencie za pomocą systemu śledzenia online. W przypadku śledzenia może to być podstawowy kod kreskowy; w celu zapewnienia identyfikowalności często wymagane są bardziej zaawansowane, a czasem niepowtarzalne kody.

Kody te mogą pomóc w wykryciu produktów, które zostały przekierowane z normalnego łańcucha dystrybucji, co powoduje zmniejszenie dochodów firmy. Identyfikowalność w produkcji pozwala również firmom skutecznie identyfikować i namierzać produkty, które muszą zostać wycofane z rynku, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla klientów. Szybka reakcja w takich sytuacjach może pomóc w budowaniu zaufania klientów.

W niektórych branżach, takich jak produkcja żywności, typowymi przykładami kodów używanych do śledzenia są numer partii, data ważności, data produkcji, numer seryjny i opisy produktów. W innych branżach, w tym w branży farmaceutycznej i wyrobów medycznych oraz ich poszczególnych części, unikatowe kody identyfikacyjne produktów są często używane do identyfikacji, śledzenia i monitorowania oryginalnych produktów w łańcuchu dystrybucji. Zastosowanie niepowtarzalnych kodów identyfikacyjnych pomaga również zapewnić oryginalność zakodowanych produktów, ponieważ producenci podrobionych produktów nie mają dostępu do bezpiecznych baz danych, z których pobierane są unikatowe kody.

Poszczególne pakowane produkty są zwykle znakowane, a następnie pakowane w rękawy, kartony, skrzynie lub na palety w procesie zwanym agregacją. Te większe grupy produktów są zazwyczaj również znakowane. Na przykład odczytanie kodu ładunku na palecie pozwala uzyskać dostęp do wszystkich kodów poszczególnych produktów pakowanych w ładunku.

Identyfikowalność na podstawie unikatowych kodów, początkowo stosowana niemal wyłącznie w produkcji farmaceutycznej, zaczyna być wykorzystywana również w produkcji żywności, zapewniając możliwość śledzenia produktów spożywczych od momentu ich przetworzenia aż do sklepów detalicznych. Często kodowane są również składniki gotowych produktów spożywczych, aby w przypadku wycofania produktu z rynku z powodu zanieczyszczenia można było prześledzić ich pochodzenie.

Kody śledzenia i identyfikacyjne są nanoszone przez systemy znakowania zdolne do sprawnego i ekonomicznego nanoszenia wyraźnych i czytelnych kodów z prędkością linii produkcyjnej. Systemy te mogą wykorzystywać technologie znakowania atramentowego lub laserowego, w zależności od materiałów, które mają być znakowane, oraz warunków, jakie mogą napotkać kodowane przedmioty, a które mogą mieć wpływ na kody. Jakość nanoszonych kodów jest zwykle potwierdzana przez system wizyjny w ramach procesu znakowania lub bezpośrednio po nim.

Drukarki przemysłowe Videojet pomagają naszym klientom na rynku Produktów Pakowanych dla Konsumenta, w farmacji, a także w przemyśle. Ostatnio wprowadzone rozwiązania w dziedzinie znakowania umożliwiają polepszanie produktywności, ochronę marki oraz wychodzą naprzeciw trendom i regulacjom w przemyśle. Videojet wprowadza swoje najnowsze maszyny znakujące w tym innowacyjne Systemy Atramentowego Druku Ciągłego (CIJ)Systemy Znakowania LaserowegoDrukarki Termotransferowe (TTO),  Systemy Termicznego Druku Atramentowego (TIJ)Etykieciarki and Drukarko – Etykieciarki (LPA).

Szukasz konkretnych rozwiązań do swojego przemysłu?

Skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 22 307 3201 mailowo: handel.seo@videojet.com lub poprzez czat. Pomożemy dobrać odpowiednią drukarkę do znakowania lub inne rządzenie, które usprawni proces i poprawi jakość znakowania. Nasze maszyny znakujące pomogą usprawnić Twój proces i ograniczyć zbędne przestoje oraz straty partii związane z nieczytelnym znakowaniem.