Opakowania spożywcze

Zintegrowane  systemy znakowania opakowań

Opakowania spożywcze to opakowania, które bezpośrednio stykają się z żywnością lub są używane do przechowywania produktu spożywczego od momentu jego wytworzenia poprzez dystrybucję do końcowej dostawy do klienta. Opakowanie tego typu to służy do ochrony żywności przed czynnikami zewnętrznymi, zmianami, zanieczyszczeniem i fałszowaniem.

Jakie są rodzaje opakowań spożywczych?

Najważniejsze typy opakowań spożywczych to szklane pojemniki, opakowania próżniowe, opakowania aseptyczne, opakowania z tworzyw sztucznych, puszki, opakowania kartonowe, opakowania drewniane, opakowania o długim okresie trwałości, opakowania do lodów, opakowania metalowe, opakowania laminowane i opakowania do soków. Niektóre produkty spożywcze, takie jak płatki zbożowe i mrożonki, są często pakowane przy użyciu połączenia dwóch rodzajów opakowań, takich jak torebka z tworzywa w tekturowym opakowaniu zewnętrznym, znana jako opakowanie typu „bag-in-box”.

Niezależnie od rodzaju opakowania i warunków, w jakich jest napełniane — od suchych, z dużym zapylaniem po wilgotne i zimne — ważne jest, aby każde napełnione opakowanie było wyraźnie oznakowane w celu identyfikacji produktu, daty i oznaczania partii oraz śledzenia w procesach produkcji i dystrybucji.

Jakie są dostępne maszyny do znakowania produktów spożywczych?

Dostępna jest szeroka gama urządzeń do znakowania opakowań, w tym systemy atramentowego druku ciągłego, termicznego druku atramentowego, nadruku termotransferowego i druku laserowego. Dzięki różnorodności systemów znakowania dostępnych dla firm można zawsze wybrać optymalny system, który działa najlepiej i zapewnia wysokiej jakości znaki na produktach i opakowaniach w każdym konkretnym typie środowiska, dla każdego materiału opakowania i dla wszystkich rodzajów tuszów, jeśli używa się systemu opartego na tuszu.

Z punktu widzenia władz odpowiedzialnych za zdrowie publiczne opakowanie to pojemnik mający na celu zapewnienie bezpiecznego utrwalenia, transportu i przenoszenia produktów spożywczych. Chociaż głównymi funkcjami opakowania są ochrona i konserwacja, zawiera ono również ważne zakodowane informacje, takie jak data przydatności do spożycia, data produkcji, numer partii i wartości odżywcze. Te ostrzeżenia i dane dotyczące produktu mogą stanowić część pierwotnego nadruku na opakowaniu, mogą być drukowane przez urządzenia do drukowania i znakowania na opakowaniu po jego wypełnieniu podczas operacji wtórnych albo umieszczone na nanoszonych etykietach.

Wraz z rozwojem na przestrzeni lat opakowania spożywcze stały się również ważnym elementem programów marketingowych prowadzonych przez wielu właścicieli marek produktów spożywczych. Opakowanie produktu spożywczego na półce sklepowej może zawierać drukowane i graficzne informacje marketingowe dotyczące marki, a także szczegółowe informacje na temat składników i korzyści zdrowotnych, które pomagają przekonać konsumentów do zakupu produktu. Gdy produkt trafi na stół konsumenta, informacje takie często sprzyjają budowaniu lojalności, która może prowadzić do powtórnego zakupu artykułu danej marki.