Rozwiązania do składania kartonów na liniach produkcyjnych – składarki i kartoniarki

Wprowadzenie do Składania Kartonów

Składanie kartonów jest kluczowym etapem w procesie pakowania na liniach produkcyjnych. Pozwala to na efektywne pakowanie produktów gotowych do dystrybucji, zapewniając ich ochronę i stabilność podczas transportu. Istnieje wiele różnych metod i technologii składania kartonów, z których każda ma swoje własne zalety i zastosowania.

Wewnątrz kartonu

Zastosowania kartoniarek wymagają doskonałej koordynacji wielu działań i mogą łączyć bardzo różne rodzaje materiałów, struktur kartonu, wymiarów i kształtów wyrobów i metod uszczelniania. Samo opakowanie jest tworzone z podstawowej, płaskiej formy, do uzyskania trójwymiarowego pudełka tacki, dzięki złożonym operacjom składania i zszywania. Produkt może być umieszczony w opakowaniu np. dzięki wykorzystaniu systemu “pick-and-place” lub robota. Następnie opakowanie jest zamykane i umieszczone w osobno uformowanym kartonie.

Na zewnątrz kartonu

Procesy umieszczania produktu w opakowaniu są często koordynowane za pomocą pakowania w blistry, łączenia, kształtowania i innych działań, w ten sposób łączą się podawanie, sortowanie, operacje transportowe i inne procesy wymagane w tej procedurze. W celu zsynchronizowania wszystkich tych procesów, wymagane jest dokładne pozycjonowanie w każdym miejscu, często przy dużej prędkości.

Produkty kompatybilne

Pojedyncze lub zapakowane wyroby żywnościowe podawane pionowo do opakowania, takie jak makaron, płatki zbożowe, sól, cukier, herbatniki, mrożonki, czekoladki, słodycze, mąka i wszelkie rodzaje karmy dla zwierząt. Wyroby chemiczne, takie jak detergenty w proszku lub pastylkach, nawozy, pestycydy, wodorowęglany, kleje, zaprawy i wszelkie wyroby w proszku, a także płyny i inne produkty już zapakowane w worki, butelki lub fiolki. Produkty takie jak metalowe i plastikowe urządzenia, nasiona roślin, wyroby tradycyjne i innowacyjne, wymienione lub nie, są analizowane i pakowane za pomocą bardziej odpowiednich dla nich maszyn

Składarki kartonów – kartoniarki

Maszyny składające kartony

Maszyny do składania kartonów są urządzeniami, które automatycznie składają płytkie arkusze kartonowe w trójwymiarowe pudełka lub opakowania. Istnieją różne rodzaje maszyn składających, w tym:

 1. Składarki manualne
  • Składarki kartonów manualne są prostymi maszynami, które wymagają ręcznego wkładania płaskich arkuszy kartonowych i ręcznego zamykania składanych pudełek. Są stosowane głównie w mniejszych zakładach produkcyjnych lub w przypadku niewielkich wolumenów produkcji.
 2. Składarki Półautomatyczne
  • Składarki półautomatyczne są bardziej zaawansowanymi maszynami, które wymagają nadal ręcznego wkładania arkuszy kartonowych, ale automatycznie składają i kleją pudełka. Są bardziej wydajne niż składarki manualne i mogą obsługiwać większe wolumeny produkcji.
 3. Składarki Automatyczne
  • Składarki kartonów automatyczne są najbardziej zaawansowanymi maszynami, które automatycznie pobierają płaskie arkusze kartonowe z magazynu, składają je i kleją w trójwymiarowe pudełka lub opakowania bez udziału operatora. Są wysoce wydajne i mogą obsługiwać duże wolumeny produkcji.

Zalety składarek kartonów

Korzystanie z odpowiedniej maszyny składającej kartony może przynieść wiele korzyści, w tym:

 • Zwiększenie wydajności i szybkości procesu pakowania.
 • Poprawa jakości pakowania poprzez precyzyjne składanie kartonów.
 • Oszczędność pracy i kosztów dzięki automatyzacji procesu.
 • Zwiększenie elastyczności produkcji poprzez dostosowanie maszyny do różnych rozmiarów i rodzajów kartonów.

Wybór odpowiedniego rozwiązania do składania kartonów powinien być dokładnie przemyślany, biorąc pod uwagę specyfikę produkcji, rodzaj pakowanych produktów oraz oczekiwane wolumeny produkcji. Dobra maszyna składająca kartony może znacząco przyczynić się do efektywności i konkurencyjności linii produkcyjnej.

Videojet 9550 | Videojet 2351/2361