Maszyna pakująca typu flow-pack

Co to jest maszyna pakująca typu flow-pack?

Maszyny typu flow-pack to najważniejszy element procesu pakowania w systemie flow-pack. Pakowanie w systemie flow-pack jest operacją, w której duża liczba małych produktów przemieszcza się wzdłuż linii produkcyjnej na przenośniku. Maszyna pakująca typu flow-pack owija je pojedynczo w przezroczystą lub ozdobną folię z tworzywa lub folię metalizowaną, po czym trafiają one po kilka sztuk do opakowań handlowych typu form fill. Operacja ta przebiega z bardzo dużą szybkością.

Opisany proces najczęściej stosowany w przypadku słodyczy, pieczywa i zdrowej żywności, np. batonów zbożowych. Ze względu na to, że przed konsumpcją produkty są wyjmowane z opakowania handlowego, ważne jest, aby zarówno tożsamość marki, jak i wymagane znakowanie były częścią każdego produktu. Chociaż można umieszczać na produktach informacje takie jak data przydatności do spożycia po ich zapakowaniu w systemie flow-pack, bardziej praktyczne jest nanoszenie kodów i dowolnych zmiennych informacji o marce na folię, zanim trafi ona do maszyny typu flow-pack. Pomaga to zapewnić lepszą jakość druku i bardziej czytelne kody.

Do znakowania folii stosowanej w systemach flow-pack można stosować wiele różnych typów drukarek, takich jak termiczne drukarki atramentowe, drukarki atramentowe do druku ciągłego, drukarki termotransferowe i systemy znakowania laserowego. Każdy z nich ma funkcje spełniające różne wymagania pracy w systemie flow-pack.

Drukarki termotransferowe działają z bardzo dużą szybkością, drukując czytelne kody na błyszczących foliach z tworzywa sztucznego i foliach metalizowanych. Mogą drukować znaki o wysokości do 12,7 mm przy prędkościach do 100 metrów na minutę.

Drukarki atramentowe do druku ciągłego również spełniają wymogi systemów flow-pack, łącznie z nanoszeniem wymaganych kodów zarówno przed pakowaniem, jak i po nim. Drukarki, które wykorzystują wkłady atramentu, np. system płynów Smart CartridgeÔ firmy Videojet, praktycznie eliminują problem odpadów i zabrudzeń, które mogą niekorzystnie wpłynąć na wizerunek marki zapakowanego produktu.

Urządzenia do termicznego druku atramentowego zapewniają kody o wysokiej rozdzielczości na podłożach z tworzyw sztucznych przy użyciu atramentów na bazie rozpuszczalnika. Drukarki te mogą drukować daty i kody numeryczne, jak również kody kreskowe liniowe i 2D.

Systemy znakowania laserowego nie korzystają z atramentów ani rozpuszczalników, co całkowicie eliminuje ryzyko naruszenia integralności produktu przez takie materiały podczas drukowania. Są one idealne do druku na wstępnie zadrukowanej folii polipropylenowej z dużymi polami znakowania zapobiegającymi przepalaniu.

Firma Videojet dysponuje kilkoma rozwiązaniami na potrzeby pakowania w systemie flow-pack z dowolną prędkością linii. Innowacje wprowadzane do urządzeń pakujących zwiększają szybkość pakowania w systemie flow-pack. Skorzystaj z możliwości zwiększenia wydajności i uzyskania większych zysków oferowanych przez rozwiązania Videojet. Wraz z wprowadzanymi innowacjami oferujemy opcje znakowania zapewniające czytelność całego nadruku i umieszczanie go w odpowiednim miejscu, a także pozwalające utrzymać optymalną wydajność linii produkcyjnej.